Pingejaotlaid käsitlevad sätted määruses (EL) nr 2024/573
Artikkel 13
Kasutuselevõtu keelud (Lõige 9)
Järgmist tüüpi elektrijaotlate, milles isoleeriva või voolu katkestava keskkonnana kasutatakse f-gaase (SF6-t) või mis põhinevad neil gaasidel, kasutusele võtmine* on keelatud:
- Keskpinge
-alates 1. jaanuarist 2026 keskpingejaotlad kuni 24 kV (kaasa arvatud) primaar- ja sekundaarpinge jaotuseks.
-alates 1. jaanuarist 2030 keskpingejaotlad vahemikus 24 kV–52 kV (kaasa arvatud) primaar- ja sekundaarpinge jaotuseks.
- Kõrgepinge
-alates 1. jaanuarist 2028 kõrgepingejaotlad vahemikus 52–145 kV (kaasa arvatud) ja kuni 50 kA lühisvooluga, mille GWP on 1 või enam
-alates 1. jaanuarist 2032 kõrgepingejaotlad võimsusega üle 145 kV või üle 50 kA lühisvooluga, mille GWP on 1 või enam.
Elektrijaotla ühest kohast teise tõstmine (lõige 10)
Euroopa Liidus juba töötava elektrijaotla töölt kõrvaldamist ja sellele järgnevat kõnealuse elektrijaotla kasutuselevõtmist mujal liidus ei käsitata kasutuselevõtmisena. Seega võib olemasolevaid elektrijaotlaid ühest kohast teise tõsta.
Elektrijaotla tellimused enne 11. märtsi 2024 (lõige 14)
Kasutusele võtmise keeldu ei kohaldata ka siis, kui käitaja tõendab, et elektrijaotla tellimus on esitatud enne 11. märtsi 2024
Erandid hankemenetluses (lõige 11)
Erandina lõikes 9 nimetatud kasutusevõtu keeldudest on lubatud võtta kasutusele selline elektrijaotla, milles isoleeriva või voolu katkestava keskkonna GWP on alla 1 000, kui pärast hankemenetlust, milles võetakse arvesse konkreetseks kasutuseks vajalike seadmete tehnilist eripära, on tegemist ühega järgmistest olukordadest:
– Keskpinge:
- esimese kahe aasta jooksul pärast keelukuupäevi vastavalt 2026 või 2032 ei saadud ühtegi pakkumust või saadi ainult pakkumus ühelt elektrijaotlate tootjalt, kes pakkus seadmeid, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonnana ei kasutata fluoritud kasvuhoonegaase.
- pärast kaheaastast ajavahemikku ei saadud ühtegi pakkumust elektrijaotlate tootjalt, kes pakub seadmeid, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonnana ei kasutata fluoritud kasvuhoonegaase.
– Kõrgepinge:
- esimese kahe aasta jooksul pärast kõrgepingejaotlate keelukuupäevi 2028 või 2032 ei saadud ühtegi pakkumust või saadi ainult pakkumus ühelt elektrijaotlate tootjalt, kes pakub seadmeid, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonna GWP on alla 1;
- pärast kaheaastast ajavahemikku ei saadud ühtegi pakkumust elektrijaotlate tootjalt, kes pakub seadmeid, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonna GWP on alla 1.
Kui hankemenetlused ei anna tulemusi: SF6 kasutamise lubamine (lõige 12)
Kui pärast hankemenetlust, milles võetakse arvesse konkreetseks kasutuseks vajalike seadmete tehnilist eripära, ei saadud sellist pakkumust, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonna GWP on alla 1 000, on lubatud võtta kasutusele elektrijaotla, mille isoleeriva või voolu katkestava keskkonna GWP on 1 000 või enam, seega ka SF6.
Elektrijaotla laiendamine (lõige 15)
Kasutusele võtmise keeldu ei kohaldata ka siis, kui fluoritud kasvuhoonegaase kasutava olemasoleva elektrijaotla laiendamiseks mõeldud seadmed, mille GWP on väiksem kui olemasolevas elektrijaotlas kasutatavatel fluoritud kasvuhoonegaasidel, ei sobi kokku olemasoleva elektrijaotlaga ning nende seadmete kasutamine nõuaks kogu olemasoleva elektrijaotla väljavahetamist.
Seadmete osade paigaldamine remondi või teeninduse käigus (lõige 18)
Seadmete osi võib paigaldada olemasoleva elektrijaotla remondiks või hoolduseks, tingimusel et kasutatava fluoritud kasvuhoonegaasi tüüp ei muutu nii, et kasutatava fluoritud kasvuhoonegaasi GWP suureneb või seadmetes sisalduvate fluoritud kasvuhoonegaaside kogus suureneb.
Ökodisaini erand (lõige 13)
Kasutusele võtmise keeldu (lg 9) ei kohaldata elektrijaotlale, mille suhtes on direktiivi 2009/125/EÜ alusel vastu võetud ökodisaini nõuete kohaselt kindlaks tehtud, et selle olelusringi jooksul tekkivad CO2 ekvivalendi heitkogused on väiksemad kui samaväärsel seadmel, mis vastab kõnealustele ökodisaini nõuetele, ja vastab kasutamiskeeldudes (artiklis 9) sätestatud GWP maksimaalsele väärtusele.
Dokumentide säilitamine ja teavitamine (lõiked 1-15)
Kui kohaldatakse lõigetes 10, 11, 12, 13, 14 või 15 loetletud erandit, säilitab käitaja erandit tõendavaid dokumente vähemalt viis aastat ning teeb need taotluse alusel kättesaadavaks asjaomase liikmesriigi pädevale asutusele (Eestis Kliimaministeeriumile) või Euroopa Komisjonile.
Lõikes 11, 12, 14 või 15 loetletud erandit kohaldades (erandid hankementlusest, elektrijaotla laiendamine, tellimused enne 11. märtsi 2024) teavitab käitaja teavitab pädevat asutust liikmesriigis, kus elektrijaotla kasutusele võetakse.
Kui kohaldatakse erandeid, säilitab käitaja erandit tõendavaid dokumente vähemalt viis aastat ning teeb need taotluse alusel kättesaadavaks asjaomase liikmesriigi pädevale asutusele või komisjonile.
Hoolduskeelud (lõige 7)
Alates 1. jaanuarist 2035 on SF6 kasutamine elektrijaotlate hoolduseks või teeninduseks keelatud, kui neid ei taasväärtustata või ei võeta ringlusse, välja arvatud juhul, kui tõendatakse, et SF6:
- ei ole kasutatav tehnilistel põhjustel või
- ei ole kättesaadav hädaremondi korral.
Sellisel juhul esitab kasutaja asjaomase liikmesriigi pädevale asutusele või komisjonile taotluse alusel tõendid kasutamise põhjenduse kohta.
Käesolevat lõiget ei kohaldada kaitseotstarbelisele varustusele.
* taasväärtustamine – kokkukogutud fluoritud kasvuhoonegaasi taastöötlemine selleks loa saanud taasväärtustamisrajatistes, millel on asjakohased seadmed ja protseduurid selliste ainete taasväärtustamiseks ning kus on võimalik hinnata nõutava kvaliteedi taset ning seda kinnitada, et selle tööomadused oleksid samaväärsed varem kasutamata ainega, võttes arvesse selle kavandatavat kasutusala.
Pädevus (artikkel 10)
Füüsilistele isikutele on tarvis sertifikaate järgmisteks tegevusteks: elektrijaotlate paigaldamine, hooldus või teenindus, parandamine või kasutuselt kõrvaldamine ning aine kokku kogumine seadmest.
Selles nimestikus muudatusi ei tehtud, sertifikaati on vaja samadeks tegevusteks kui praegu.
Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 2015/2066, 17. novembrist 2015, millega kehtestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 517/2014 fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavate elektrijaotlate paigaldamise, teenindamise, hooldamise, remondi või kasutuselt kõrvaldamisega või paiksetest elektrijaotlatest fluoritud kasvuhoonegaaside kokkukogumisega tegelevate füüsiliste isikute sertifitseerimise miinimumnõuded ja vastastikuse tunnustamise tingimused, läheb uuendamisele. Eeskätt võivad muutuda lisas loetelutud miinimumpädevused ja oskused.
Uuetele nõuetele vastav sertifitseerimine peab toimuma vähemalt aasta jooksul pärast uue rakendusakti kehtima hakkamist.
Määruse (EL) nr 517/2014 ja 2015/2066 alusel väljastatud kehtivad sertifikaadid kehtivad edasi vastavalt tingimustele, mille alusel need algselt väljastati.
Uue sättena on nõutud, et sertifitseeritud füüsilised isikud peavad vähemalt iga seitsme aasta järel osalema täienduskoolitusel või läbima eksami.
Eestis elektrijaotlate valdkonnas füüsilised isikud määrusele vastavalt sertifitseerida end ei saa, kuid sektori huvi korral on see süsteem võimalik luua elektri alaseid kutseid väljastava liidu kaudu.