Kasvuhooneefekt ja F-gaasid

Kliima soojenemine kasvuhoonegaaside mõjul

Jääkaru hulpival jääpangalMõistet kasvuhooneefekt kasutati alguses klaaskasvuhoones valitsevate tingimuste kirjeldamiseks. Sellise kasvuhoone klaasruutude all tõuseb temperatuur päikesepaiste ajal keskmisest kõrgemale, nii et taimed hakkavad varem kasvama, õitsema ja vilju kandma.

Lisaks looduslikule kasvuhooneefektile esineb inimeste põhjustatud (inimtekkeline) kasvuhooneefekti, mis hakkas ilmnema alates tööstusliku arengu algusest 19. sajandil. Selle põhjuseks on peamiselt süsinikdioksiidi (CO2), metaani (CH4), naerugaasi (N2O) ja sünteetiliste gaaside (osaliselt halogeenitud fluorosüsivesinike, fluoroklorosüsivesinike, fluorosüsivesinike, SF6 – nn F-gaasid) heitkoguste kiire kasv.

F-gaaside heide kasvab ka Eestis, mis on põhjustatud eelkõige sellest, et osoonikihti kahandavad ained nagu CFC-d, HCFC-d ja haloonid on suures ulatuses asendatud HFC-dega, eriti külma- ja kliimaseadmetes.

F-gaasid on ohtlikud, sest püsivad atmosfääris väga pikka aega. Näiteks külmikutes kasutatav freoon 134a võib asjatundmatu käsitsemise tagajärjel jääda atmosfääri püsima 15. aastaks, aidates seega aktiivselt kaasa kliima soojenemisele.

Kliima soojenemise ohud

Kliima soojenemise tagajärjel võivad hakata sulama liustikud ja polaarjää, väheneda põllumajanduseks sobiva maa pindala, sageneda mitmed haigused. Tagajärgi on võimatu alahinnata – siin vaid mõned näited sellest, mis juhtub Maal, kui keskmine temperatuur tõuseb 2–5 kraadi.

  • 1 kraad: soe meri põhjustab enam orkaane, korallrihvid võivad lõplikult välja surra.
  • 2 kraadi: Vahemere-äärset piirkonda tabab veepuudus, Arktikas surevad jääkarud tõenäoliselt välja.
  • 3 kraadi: Amazonase vihmamets kuivab, Lõuna-Ameerikas varjutab metsatulekahjude suits Päikese.
  • 4 kraadi: merevee tase tõuseb 5 meetri võrra, Suurbritannias võib suvine temperatuur tõusta 45 kraadini, Kogu jää ja vihmametsad kaovad.
  • 5 kraadi: kogu elu Maal ähvardab väljasuremine.

Kasvuhooneefekti võimalikest tagajärgedest lähemalt »